
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.4 mm |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 29 V |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Current | 100 nA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Efficiency | 85 % |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 29 V |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Function | Step-Up |
Stock: 188
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10013
Ext.Price$0.10013
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10013 | $0.10013 |
| 10 | $0.08900 | $0.89000 |
| 50 | $0.07910 | $3.95500 |
| 100 | $0.06969 | $6.96900 |
| 500 | $0.06140 | $30.70000 |
| 1000 | $0.05572 | $55.72000 |
| 3000 | $0.05057 | $151.71000 |
| 5000 | $0.04743 | $237.15000 |
